Piwnice Winne

 

Dwa podziemne piętra, a na każdym trzy tonące w ciemności 100-metrowe korytarze. Piwnice winne we Frydmanie to jedne z najlepiej ukrytych (nie tylko ze względu na położenie) atrakcji Małopolski.

W wybudowanych w 1820 r. piwnicach właściciele wsi Frydman - z węgierskiego rodu Horwathów - przechowywali niegdyś rzędy beczek z winem. Choć wino dawno tu już nie leżakuje, podziemne lochy o szerokości 7 m, wysokie na 4 m do dziś robią wrażenie. Wejścia bronią z dwóch stron ośmioboczne, kamienne budowle, nazywane przez miejscowych kaplicami. Dziś używana jest tylko jedna z nich, przebywanie w drugiej, ze względu na jej słaby stan techniczny, może być niebezpieczne. Schodząc, trzeba uważać, by nie poślizgnąć się na wyżłobionych przez lata dębowych stopniach. Górny poziom rozświetlają drobne promienie światła wpadające przez wykute w ścianach małe otwory. Niżej panuje kompletna ciemność (niezbędna jest latarka). Na beczkowym sklepieniu dostrzec można drobne stalaktyty. 

Piwnice wykorzystywano do początku XX w. Potem węgierscy właściciele sprzedali swe dobra, które następnie kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk. Działki z podziemnymi tunelami nabyła w końcu rodzina Prelichów. Od lat piwnice są nieużywane, przez pewien czas składowano tu jedynie ziemniaki.

 

 

 

Tajemniczy ogród - noclegi

Zapraszamy do naszego Pensjonatu i Restauracji Tajemniczy Ogród*** we Frydmanie!

 

 

 

BĄDŹ W KONTAKCIE!

CAMPING ŁĘG

Telefon (cały rok, właściciel) : + 48 507 337 019

Telefon (czynny tylko w sezonie, recepcja pola):+ 48 698 508 119

mail: campingleg@gmail.com

ul. Nowotarska

34-435 Frydman