Ten artykuł oraz film pomoże Państwu zaznajomić się z naszym terenem. Okolicznych atrakcji jest mnóstwo (wymieniliśmy tylko te najważniejsze). Na końcu artykułu znajduje się szczegółowa mapa Pienin z możliwością jej zapisania.
Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz lektury!
Kilkanaście atrakcji dla osób, które przybywają do nas po raz pierwszy:
- Pieniny zwane są parkiem dwóch narodów Polski i Słowacji to jeden z najbardziej uroczych zakątków w naszym Kraju. Zbudowane są z wapieni jurajskich i kredowych, duża odporność wapieni spowodowała wypreparowanie ich z osłony fliszowej i powstanie grzbietów z licznymi formami skalnymi o strzelistych kształtach. Tutaj, na tak małej powierzchni można podziwiać największe osobliwości polskiego krajobrazu. Pieniny cechują się wyjątkowym bogactwem gatunków i zespołów roślinnych, związanym m.in. z rozmaitością siedlisk i przetrwaniem tu wielu roślin - reliktów z okresów trzeciorzędu i plejstocenu. Tereny obejmujące Pieniny prawie w całości objęte są ochroną – Stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. W parku wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych, jednym z najpiękniejszych jest „Sokola Perć” wiodąca ze Szczawnicy na Trzy Korony, a obejmująca najbardziej malownicze rejony Pienin - Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Na Trzech Koronach znajduje się punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na Tatry Słowackie. W dole widać Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor po Słowackiej stronie i wijący się między nimi Dunajec oddzielający na odcinku 21 kilometrów Polskę i Słowację.
- Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański.
Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.
- Sokolica - uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach.
Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Stoki północne pokryte są lasem bukowo-jodłowym, na szczycie rosną reliktowe sosny. Punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieninyi Tatry.
- Zamkowa Góra (779 m n.p.m.) leży w Pieninach Czorsztyńskich w głównym masywie Trzech Koronw kierunku północno-wschodnim od głównego wierzchołka.
Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim. Ponoć po najeździe Tatarów schroniła się tu księżna - święta Kinga. W pierwszej połowie XV wieku zamek zniszczyli husyci.
- Rezerwat krajobrazowy "Biała Woda" został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha i chroni dolinę potoku o tej samej nazwie. Wyjątkowa szata roślinna. Na Smolegowej Skale znajduje się jedyne w Pieninach stanowisko reliktowego dębika ośmiopłatkowego - plejstocen. Malownicze wychodnie skalne tworzą przełom nazywany Międzyskały. W pobliżu rezerwatu pomnik przyrody nieożywionej "Bazaltowa skała", jedyna tego rodzaju w Pieninach. Doliną prowadzi żółty szlak turystyczny z Jaworek na Przełęcz Rozdziela.
- Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność o charakterze pierwotnym. W górnej części osuwisko porośnięte lasem świerkowym. Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów. Homole wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach.
- Wodospad Zaskalnik znajduje się w okolicy Szczawnicy ale poza głównymi szlakami Pienin. Ten malowniczy, wysoki na 5m wodospad uformował się w dolnym biegu Spotnickiego Potoku. Odnajdziemy go w Szczawnickim przysiółku Sewerynówka u stóp Wysokiej. Teren ten należy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Odległość od centrum Szczawnicy: ok. 3 km
- Rezerwat Zielone Skałki znajduje się w pobliżu wsi Falsztyn i Niedzicy, w Pieninach Spiskich. Jest to pasmo skalne nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego zbudowane ze skał wapiennych. Do Zbiornika Czorsztyńskiego Zielone Skały opadają stromymi urwiskami o wysokości 80–100 m. Jest to jedyny fragment Pienin Spiskich włączony w obszar Pienińskiego Parku Narodowego.
Urwiska skalne można podziwiać w czasie rejsu statkiem wycieczkowym Żeglugi Czorsztyńskiej.
Dojazd do rezerwatu od wsi Falsztyn.
- Przełom Dunajca uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie; na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca, (trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga 300-500 metrów ponad lustro wody). Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Inna legenda mówi o Ferkowiczu, ścigającym króla wężów, który uciekając wytarł swym cielskiem wąwóz, wytyczając drogę rzece.
- Pasmo Lubania leży w obrębie Gorców, między Dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy. Lubań jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Zbocza porośnięte lasami i poprzecinane górskimi potokami. Widoki na Pieniny, Tatry i znany wszystkim Turbacz w Gorczańskim Parku Narodowym. U stóp tego pasma leżą znane pienińskie miejscowości takie jak Kluszkowce, Maniowy, Grywałd i Krośnica. Od Gorczańskiego Parku Narodowego Pasmo Lubania oddzielone jest malowniczą Ochotnicą.
- Popradzki Park Krajobrazowy jest jednym z największych parków tego rodzaju w Polsce. Obejmuje rejon Beskidu Sądeckiego. Bogata sieć szlaków turystycznych sprawia, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce do pieszych wędrówek. Występują tu jaskinie np. Bania w Paśmie Radziejowej, skałki i przepiękny wodospad Zaskalnik oddalony 3 km od Szczawnicy.
Pienińskie miejscowości leżące w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego to Szczawnica Zdrój, Krościenko, oraz Kłodne w gminie Tylmanowa.
- ZAMEK W NIEDZICY - W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie.
Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna.
- Ruiny zamku w Czorsztynie - Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora. Najważniejszą ich część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych.
- Czerwony Klasztor znajduje się przy miejscowości Czerwony Klasztor na wysokości Sromowiec Niżnych. Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Od roku 1754 była tu apteka, która zasłynęła daleko za granicami Spisza, głównie gdy prowadził ją brat Cyprian (1756-1775). W 1782 roku zakon kamedułów jako bezużyteczny - w świetle nowych reform społecznych - decyzj± cesarza Franciszka Józefa II został zniesiony.
- Kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem w. Michała Archanioła jest pięknym zabytkiem kultury. Został zaliczony do zabytków klasy "0" i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim, z drewna modrzewiowego. Około 1500 roku wnętrze ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 31 kolorach i zawiera aż 77 motywów.
Odległość od Campingu Łęg to zaledwie 500m.
- Zapora w Niedzicy - W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy i Sromowiec Wyżnych zbudowano zaporę na Dunajcu, której budowę ukończono w 1997r. Zapora i powstały sztuczny zbiornik wodny wzbudzał liczne kontrowersje i sprzeciwy ekologów, ale podniósł atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. W pawilonie przy zaporze prezentowane są znaleziska archeologiczne z terenu Jeziora Czorsztyńskiego.
Zapora znajduje się w pobliżu Zamku Niedzickiego.
- Kościół św. Stanisława we Frydmanie. Na rynku znajduje się wczesno-gotycki kościół św. Stanisława, z wyjątkową wieżą zwieńczoną późnorenesansową attyką oraz ośmiokątną kaplicą. Attykę zdobi zegar z zabytkowym mechanizmem, pod nim widoczne są drewniane kroksztyny - pozostałość po spalonym w 1781 drewnianym ganeczku strażniczym. Wyposażenie wnętrza pochodzi z lat 1751-69 (późny barok). Pod posadzką kaplicy spoczywa zmarły w r. 1769 jej fundator ks. Michał Lorencs, zasłużony dla Spisza kapłan, urodzony w Krempachach.
- SPŁYW DUNAJCEM - Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Pienin jest 18 kilometrowy spływ tratwami Przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku.
Przystanie docelowe:
SZCZAWNICA - czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
KROŚCIENKO - czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.
Więcej informacji na www.Flisacy.com.pl
- Żegluga Czorsztyńska - Rejs po jeziorze trwa około 50 minut (statek wypływa o pełnej godzinie) a na pokładzie mieści się około 50 osób. Podczas spaceru na wodzie można podziwiać góry, ruiny zamku czorsztyńskiego, skansen czorsztyński. Doświadczony przewodnik opowiada o historii regionu i o legendach związanych z okolicznymi zabytkami.
- Tor saneczkowy typu alpen coaster znajduje się na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach. Zjeżdżalnia dysponuje 44 wózkami, z których każdy wyposażony jest w: profilowane siedziska dla dwóch osób, pasy bezpieczeństwa, hamulce odśrodkowe ograniczające prędkość do ok. 40 km/h, hamulec ręczny dający możliwość regulowania prędkości.
Tor saneczkowy jest czynny cały rok.
Poniżej znajduje się mapa Pienin, którą mogą Państwo wydrukować wraz z dokładnym położeniem Campingu Łęg.